Netflix to obecnie najpopularniejsza platforma do oglądania seriali i filmów. Produkcje Netflixa cieszą się uznaniem na całym świecie i są chętnie oglądane praktycznie przez wszystkie pokolenia. Czy można uczyć się angielskiego dzięki tej platformie?
Nauka języków z Netflixem – czy to możliwe?
Połączenie przyjemnego z pożytecznym wydaje się idealnym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli godziny poświęcone na oglądanie Netflixa, czyli jednak czystą przyjemność, poświęcimy jednocześnie na naukę języka. Wyrzuty sumienia całkiem znikną, a być może okaże się, że ta metoda będzie dla nas dobra. Jedną z opcji do nauki jest zainstalowanie specjalnej, dedykowanej do tego celu wtyczki Language Reactor (poprzednia nazwa Language Learning with Netflix). Następnie należy wybrać napisy w odpowiedniej parze językowej, czyli nasz język ojczysty w zestawieniu z językiem, którego chcemy się nauczyć. W programie jest automatyczna pauza, która umożliwia nam spokojne przeczytanie napisu i oryginału. Użytkownik może wybrać poziom zaawansowania i w zależności od tego, ma pogrubione niektóre słowa.
Jak oglądać serial, aby czegoś się nauczyć?
Bardzo ważna kwestia w takiej nauce z napisów jest taka, że być może większość osób postrzega to w ten sposób, włączam napisy i nauka przychodzi sama. Niestety, nic bardziej mylnego. Nauka powinna być aktywna ze strony użytkownika. Jest udowodnione, że jeśli nauka jest pasywna np. gdy tylko leżymy i patrzymy, to efekty będą również niewielkie.
Aby aktywnie uczestniczyć w nauce, można przykładowo powtarzać słowa na głos lub przygotować sobie fiszki ze słowami, które mieliśmy okazję poznać podczas seansu filmowego. Druga sprawa, to oczywiście mamy wpływ na rodzaj serialu i tutaj oczywiście, wybieramy tylko takie, które nam się podobają i sprawią nam przyjemność. W końcu oglądanie ma być przyjemnością, aby zadziałał efekt pozytywnego skojarzenia. Co ciekawe, nie musi to być serial. Bardzo dobre efekty przynosi oglądanie bajek przez dorosłych. Dlaczego? W bajkach jest dużo powtórzeń tych samych słów, obrazy są ściśle połączone z tym o czym rozmawiają postacie, jak również jest nacisk na intonację i emocje mówiących postaci.
Robię postępy, czyli stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej
Proces uczenia się poprzez seriale czy też bajki, to również pewne etapy nauki, gdzie z czasem wchodzimy na wyższy poziom. Analogicznie do tradycyjnych metod nauki.
Przykładowo, pierwszym krokiem może być obejrzenie bajki po polsku. Następnie możemy ją obejrzeć po angielsku z napisami polskimi. A wreszcie, oglądamy tylko z napisami angielskimi. Idealnie, jeśli efekt końcowy polega na oglądaniu bez napisów. To samo dotyczy seriali, gdzie ostatni etap to oglądanie ich bez napisów, tylko z lektorem w języku obcym. Musimy sami zdecydować, na jakim etapie nauki jesteśmy, a ocena tego jest raczej prosta, ponieważ od razu widzimy, ile zrozumieliśmy z danego odcinka.
Z filmów i seriali na Netflixie można nauczyć się także dialektów językowych. Zrozumienie ich wymaga jednak już bardziej zaawansowanej wiedzy językowej i osłuchania się z danym wariantem językowym.
Polecane seriale do nauki języka niemieckiego
Pierwszy niemiecki serial Netflixa Dark skupia się na historii czterech rodzin z typowego małego niemieckiego miasteczka. Kiedy w tajemniczy sposób znika dwoje dzieci, rzekomo idealny świat tych rodzin zostaje zburzony, a spojrzenie za fasadę ujawnia mroczne sekrety wszystkich zainteresowanych. Śledztwo sięga roku 1986 i ujawnia tragiczne powiązania rodzinne.
W serialu Türkisch für Anfänger (Turecki dla początkujących) wszystko kręci się wokół 16-letniej Leny Schneider, która pewnego dnia dowiaduje się, że jej matka wprowadza się do swojego nowego chłopaka, tureckiego policjanta. Metin nie przyjeżdża jednak sam, lecz przyprowadza ze sobą 17-letniego syna Cema i 15-letnią córkę Yagmur, by zamieszkali u Schneiderów. Obie rodziny mieszkają teraz razem w domu w Neukölln jako rodzina patchworkowa. Lena ma teraz uroczego młodszego brata i mieszka w pokoju z nową, surową siostrą.
Twoje dziecko obejrzy bajki na Netflixie i nauczy się języka
Mózg dzieci jest chłonny jak gąbka i właściwie każdy kontakt z językiem może przynieść dobre efekty. Dzieci są uważane za doskonałych uczniów języka obcego, bo ich mózg ciągle się rozwija, tworzy nowe połączenia neuronów, dzięki czemu przyswajają języki jakby przypadkiem. Poza oczywistymi korzyściami jak lepsze perspektywy na przyszłość, dzieci które mówią w drugim języku, wykazuje również lepsze krytyczne myśleniem, lepiej rozwiązują problemy i mają lepszą pamięć.
Badania wykazały, że wybrane programy mogą pomóc małym dzieciom nawet w nauce czytania w innym języku, a dzięki napisom w różnych językach, sprawa jest jeszcze prostsza. Oglądając bajki w języku obcym, dzieci w naturalny sposób uczą się języka, ponieważ zaczynają kojarzyć obrazy na ekranie ze słownictwem, co pozytywnie wpływa na uczenie się prostych słów i zwrotów. Udowodniono też, że około 50% zdolności uczenia się, rozwija się w mózgu do 4 roku życia. Dlatego tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych, kiedy rozpocząć naukę. Im wcześniej dziecko zacznie osłuchiwać się z językiem, tym bardziej naturalny będzie ten proces. Oczywiście, trzeba też mieć pewien umiar i obserwować, jak dziecko radzi sobie z bajką. Można nawet puścić bajkę po polsku i następnym razem wykorzystać wersję anglojęzyczną tej samej bajki. Z kolei starsze dzieci mogą już oglądać filmy i bajki w języku obcym z napisami.
Poza tym, taka nauka poprzez zabawę, to klucz do sukcesu w przypadku dzieci. Może nie jest to aktywna zabawa, ale dziecko nie kojarzy tej czynności z przymusem czy z nauką, tylko ogląda ulubioną bajkę. Jakie są popularne bajki na Netflix, które można zaproponować dziecku? Na przykład bajka o Śwince Peppie, tak lubiana przez dzieci, została przetłumaczona na pięć języków. Tutaj można się też spodziewać efektywnej nauki, dzięki dość prostym dialogom.
Czy są jakieś minusy nauki języka obcego z Netflixa?
Niezaprzeczalnie, brakuje tutaj interakcji w grupie ani motywowania ze strony nauczyciela czy innych uczestników. Cały ciężar nauki spoczywa na oglądającym. A jak to było wspomniane wcześniej, powinna to być aktywna nauka. Zatem powinny się jej podjąć osoby zmotywowane i takie, które skupią się również na nauce, a nie tylko na przyjemności oglądania serialu.
Poza tym, ta metoda koncentruje się wokół słuchania i zapamiętywania konstrukcji i słówek, a nie ma okazji do konwersacji. Zatem ten aspekt języka nie jest ćwiczony.
Napisy mogą nie mieć tłumaczenia najwyższej jakości, a wtedy uczymy się z błędami. Jest takie ryzyko, gdy mamy do czynienia z tłumaczeniem automatycznym, gdy np. brakuje oryginalnych napisów.
I wreszcie, jest to raczej bierna metoda nauki, gdzie aby wydobyć z niej więcej, musimy być zaangażowani i wykazać jakąś aktywność i mieć silną motywację. Ten punkt odnosi się do dorosłych, bo dzieci ani nie mają wewnętrznej motywacji do nauki, ani nie koncentrują się na błędach, stąd są skupione tylko na uczeniu się.
Niemniej jednak, wciąż oglądanie ulubionych seriali czy nawet kreskówek jest przyjemnością, dlatego warto wykorzystać to do nauki języka. Zainstalowanie specjalnej wtyczki Language Learning with Netflix czy po prostu oglądanie seriali z napisami, to metoda prosta, która z pewnością pomoże nam przyswoić więcej nowych słów i konstrukcji.